8 Mayıs 2012 Salı

Günlük Yaşam Maliyetleri

avustralya doları
Günlük maliyetler olarak yeme içme, ulaşım, iletişimi sayabiliriz. Avustralya'da Türkiye'de olduğu gibi lokantalar bulunmuyor. Çoğulukla fastfoodlar tercih edilmektedir. Doyurucu bir menü ortalama 10 aud dir. Ben çoğunlukla suşi tercih ederdim. Gerçekten çok lezzetli suşiler yapılıyor. Tek rulo suşi 3 aud den başlamaktadır. Benim tavsiyem ise evde sandiviç yapmaktır. Çalışanlar genellikle öğle yemeklerinde kendi yaptıkları sanviçleri tercih ediyorlar. Süpermarketlerde her gün belirli ürünler için  indirimler olmaktadır. Alşveriş yapmasanız dahi arada sırada marketlere göz atmak sizin yararınıza olacaktır. Zaten bir süre sonra nerede ne ucuz,  nerede ne indirimi olur tüm bunları öğreniyorsunuz. Türkiye'ye göre sadece et ve konserve fiyatları çok düşük, diğerleri ya aynı yada çok daha pahalı.

Ulaşım çok çok pahalı. Trenle veya otobüsle bir durak gitseniz dahi ücreti minumum fiyat olan 3.2 aud dir. Benim tavsiyem kesinlikle okul ve evin arasını yürüyebilir olarak ayarlamanızdır.İletişim fiyatları yüksek değil ama kesinlikle bir tarifeden almanız gerek. Mesela Türkiye'de 25 tl yüklerseniz 20 liralık tarifeden yararlanabilirsiniz. Avusturalya' da ise yararlanamazsınız, İlla 20 tl yükleme yapmanız gerekir. Aylık 29 aud ile iletişim sorununuzu halledersiniz hatta yanında ortalama bir cep telefonuda alabilirsiniz ki eğer vize süreniz 1 yıldan fazla ise. Ha bu arada bazı telefon shopları çalıştığınız yerden belge ve/veya banka hesap durumunu belirte belgeler isteyebilir. Bazı shoplar ise sadece banka hesabınızdaki bakiyeyi görmeleri yeterli buluyor. Bundan dolayı eğer çalışmıyorsanız, bir kaç shop dolaşın ve sorun hangi belgeleri istediklerini.

Genel olarak 100 aud ile 1 haftalık genel yaşam giderlerini karşılayabilirsiniz. Ancak bu para ile rahat bir  hayat sürmeyeceğiniz kesin.

http://georgiabags.com/collections/cotton-canvas-tote-bags/products/canvas-tote-bags-wholesale
http://georgiabags.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder